Sterilizers and Autoclaves
Filtered Search Results
Keystone Cleanroom Products 2-Ply BHD Autoclave Bags with Tyvek™ Drawstring Closure
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Designed for the steam sterilization of large or odd shaped pharmaceutical equipment change parts. These bags are closed via the adjustable Tyvek™ drawstring closure system. The bags can be aseptically opened without having to cut, or the removal of particulate generating autoclave tape.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Product Type | Autoclave Bag |
| For Use With (Equipment) | Autoclave |
| Color | Blue |
| Latex Free | Yes |
| Material | Cellulose |
| Certifications/Compliance | COC |
| For Use With (Application) | Steam Sterilization |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Keystone Cleanroom Products 1422A Tyvek™ Equipment Cover
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Keystone Cleanroom Products Tyvek Autoclavable Covers are the ideal choice in pharmaceutical operations to help keep clean equipment protected from both environmental and product cross contamination.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Product Type | Cover |
| Thickness (English) | 5.30 mil |
| Color | White |
| Latex Free | Yes |
| Material | Tyvek |
| Certifications/Compliance | COC |
| For Use With (Application) | Steam Sterilization |
| Closure Type | String Closure |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Height (English) | 52 in. |
Keystone Cleanroom Products Green Cellulose Sterilization Wrap
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
When secured with autoclave tape or elasticized bands, these green GHD wrappers provide an effective microbial barrier from external sources of contamination.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Basis Weight | 57 gsm |
| Product Type | Sterilization Wrap (Heavy-duty) |
| Color | Green |
| Latex Free | Yes |
| Material | Cellulose |
| Certifications/Compliance | CoC |
| For Use With (Application) | Steam, gamma or EtO Sterilization |
| Closure Type | None |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Cardinal Health™ Regular (Flat) Sterility Maintenance Covers
Cardinal Health™ Sterility Maintenance Cover is used after sterilization to help maintain the sterility and cleanliness of the product.
| Material | Polypropylene |
|---|---|
| For Use With (Application) | Ideal for covering wrapped items after sterilization to ensure maximum protection from bacteria, moisture and dust, can be heat sealed or taped |
| Closure Type | Heat Seal or Tape |
Keystone Cleanroom Products Self-Sealing Autoclave Bags with Steam Indicator
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Self-seal autoclave bags made from Tyvek and specifically designed for pharmaceutical use in steam sterilization applications. 48 in. wide.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Width (English) | 48 in. |
| Product Type | Autoclave Bag |
| Color | White |
| Latex Free | Yes |
| Material | Tyvek |
| Certifications/Compliance | CoC |
| Temperature Range (Metric) | 121°C to 125°C |
| For Use With (Application) | Steam Sterilization |
| Closure Type | Self-seal |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Width (Metric) | 121.9 cm |
| Sterility | Non-sterile |
Keystone Cleanroom Products Double Pouched, Gamma Irradiated Poly Bag, 3 mil
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Poly Bags that can be used as a sterile trash bin liner for sharps or as a sterility maintenance cover for protecting or transporting sterile items.
Keystone Cleanroom Products Bowl Cover, 28 in., With 20 in. Hole in Center
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Bowl cover with an elastic top and bottom.
Keystone Cleanroom Products Autoclave Bags with Drawstring and Steam Indicator
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Drawstring bags made from Tyvek and specifically designed for pharmaceutical use in steam sterilization applications. 38 in. wide.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Width (English) | 38 in. |
| Product Type | Autoclave Bag |
| Color | White |
| Latex Free | Yes |
| Material | Tyvek |
| Certifications/Compliance | CoC |
| Temperature Range (Metric) | 121°C to 125°C |
| For Use With (Application) | Steam Sterilization |
| Closure Type | Drawstring |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Width (Metric) | 96.5 cm |
| Sterility | Non-sterile |
Keystone Cleanroom Products Autoclave Bags with Drawstring and Steam Indicator
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Drawstring bags made from Tyvek and specifically designed for pharmaceutical use in steam sterilization applications. 28 in. wide.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Width (English) | 28 in. |
| Product Type | Autoclave Bag |
| Color | White |
| Latex Free | Yes |
| Material | Tyvek |
| Certifications/Compliance | CoC |
| Temperature Range (Metric) | 121°C to 125°C |
| For Use With (Application) | Steam Sterilization |
| Closure Type | Drawstring |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Width (Metric) | 71.1 cm |
| Sterility | Non-sterile |
Keystone Cleanroom Products Self-Sealing Autoclave Bags with Steam Indicator
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Self-seal autoclave bags made from Tyvek and specifically designed for pharmaceutical use in steam sterilization applications. 30 in. wide.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Width (English) | 30 in. |
| Product Type | Autoclave Bag |
| Color | White |
| Latex Free | Yes |
| Material | Tyvek |
| Certifications/Compliance | CoC |
| Temperature Range (Metric) | 121°C to 125°C |
| For Use With (Application) | Steam Sterilization |
| Closure Type | Self-seal |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Width (Metric) | 76.2 cm |
| Sterility | Non-sterile |
Keystone Cleanroom Products Autoclave Bags with Drawstring and Steam Indicator
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Drawstring bags made from Tyvek and specifically designed for pharmaceutical use in steam sterilization applications. 20 in. wide.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Width (English) | 20 in. |
| Product Type | Autoclave Bag |
| Color | White |
| Latex Free | Yes |
| Material | Tyvek |
| Certifications/Compliance | CoC |
| Temperature Range (Metric) | 121°C to 125°C |
| For Use With (Application) | Steam Sterilization |
| Closure Type | Drawstring |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Width (Metric) | 50.8 cm |
| Sterility | Non-sterile |
Keystone Cleanroom Products Autoclave Bags with Steam Indicator
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Autoclave bags made from Tyvek and specifically designed for pharmaceutical use in steam sterilization applications. 30 in. wide.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Width (English) | 30 in. |
| Product Type | Autoclave Bag |
| Color | White |
| Latex Free | Yes |
| Material | Tyvek |
| Certifications/Compliance | CoC |
| Temperature Range (Metric) | 121°C to 125°C |
| For Use With (Application) | Steam Sterilization |
| Closure Type | Heat Seal |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Width (Metric) | 76.2 cm |
| Sterility | Non-sterile |
Keystone Cleanroom Products Self-Sealing Autoclave Bags with Steam Indicator
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Self-seal autoclave bags made from Tyvek and specifically designed for pharmaceutical use in steam sterilization applications. 20 in. wide.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Width (English) | 20 in. |
| Product Type | Autoclave Bag |
| Color | White |
| Latex Free | Yes |
| Material | Tyvek |
| Certifications/Compliance | CoC |
| Temperature Range (Metric) | 121°C to 125°C |
| For Use With (Application) | Steam Sterilization |
| Closure Type | Self-seal |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Width (Metric) | 50.8 cm |
| Sterility | Non-sterile |
Keystone Cleanroom Products Autoclave Bags with Steam Indicator
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Autoclave bags made from Tyvek and specifically designed for pharmaceutical use in steam sterilization applications. 24 in. wide.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Width (English) | 24 in. |
| Product Type | Autoclave Bag |
| Color | White |
| Latex Free | Yes |
| Material | Tyvek |
| Certifications/Compliance | CoC |
| Temperature Range (Metric) | 121°C to 125°C |
| For Use With (Application) | Steam Sterilization |
| Closure Type | Heat Seal |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Width (Metric) | 61 cm |
| Sterility | Non-sterile |
Keystone Cleanroom Products Self-Sealing Autoclave Bags with Steam Indicator
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Self-seal autoclave bags made from Tyvek and specifically designed for pharmaceutical use in steam sterilization applications. 34 in. wide.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Width (English) | 34 in. |
| Product Type | Autoclave Bag |
| Color | White |
| Latex Free | Yes |
| Material | Tyvek |
| Certifications/Compliance | CoC |
| Temperature Range (Metric) | 121°C to 125°C |
| For Use With (Application) | Steam Sterilization |
| Closure Type | Self-seal |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Width (Metric) | 86.4 cm |
| Sterility | Non-sterile |